» شروع شدن پاورقی هر صفحه از عدد یک ( یکشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۹۲ )
» Caption چیست و نحوه درج Caption در ورد ( یکشنبه پنجم خرداد ۱۳۹۲ )
» نحوه درج مربع تیک دار (چک باکس - Check Box) و ضربدر دار در ورد ( چهارشنبه یکم خرداد ۱۳۹۲ )
» نوارابزار Forms در ورد 2007 کجاست؟ ( چهارشنبه یکم خرداد ۱۳۹۲ )
» فایل ورد مباحث و پروژه‌های آب و فاضلاب ( چهارشنبه یکم خرداد ۱۳۹۲ )
» درج شماره فصل (Chapter number) به صورت اتوماتیک در فایل ورد ( یکشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» تکرار سطر اول جدول در بقیه صفحات ادامه جدول ( شنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» استفاده از تمپلیت (Template) در ورد ( سه شنبه دهم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» جستجوی پیشرفته در ورد: استفاده از Wildcard ها ( دوشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» دانلود کیبورد مخصوص زبان فارسی TrayLayout 1.2 ( چهارشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» تنظیم فاصله سطرها در ورد ( سه شنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۲ )
» چگونگی تایپ الف مقصوره در ورد ( یکشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ )

تنظیم فاصله سطرها در ورد

دسته بندی : مباحث مقدماتی


تنظیم فاصله سطرها اصولاً در کادر Paragraph صورت می‌گیرد، اما ممکن است میانبرهایی در تولبارهای مختلف ورد وجود داشته باشد و شما نیز می‌توانید میانبرهایی به تولبارها به دلخواه اضافه کنید.

برای باز کردن کادر Paragraph در ورد 2003 به منوی Format گزینه Paragraph مراجعه کنید و در ورد 2007 به بالا ، سومین مجموعه منوی Home مربوط به پاراگراف است. روبروی کلمه Paragraph یک فلش کوچک مشاهده می‌کنید که با زدن این فلش کوچک کادر Paragraph باز می‌شود. در همه ورژن‌های ورد نیز می‌توانید از کلیدهای ترکیبی Alt+O و سپس P استفاده کنید.

قسمت Spacing در این کادر مربوط به تنظیم فاصله سطرها است.

 

قسمت Before فاصله پاراگراف را با سطر قبلی و قسمت After فاصله پاراگراف را با سطر بعدی مشخص می‌کند. در ورد 2007 به بالا معمولاً این مقدار به طور پیش‌فرض روی pt6 یا Auto قرار داده می‌شود که باعث ایجاد فاصله‌های نامطلوب بین سطرها می‌شود و حتی با زدن کلیدهای Ctrl+1 ، Ctrl+5 و Ctrl+2 هم حذف نمی‌شوند. برای حذف این فاصله‌های اضافی بین سطرها باید به این کادر مراجعه کنید و قسمتهای Before و After را برابر صفر قرار دهید.

 

قسمت اصلی قسمت Line Spacing است.

مقدار single فاصله سطرها را به طور اتوماتیک و ساده قرار می‌دهد. کلید میانبر برای انتخاب این گزینه Ctrl+1 است.

مقدار 1.5 lines دقیقا یک و نیم برابر مقدار single را برای فاصله سطرها در نظر می‌گیرد. کلید میانبر برای انتخاب این گزینه Ctrl+5 است.

مقدار Double دو برابر مقدار single است و کلید میانبر برای انتخاب این گزینه Ctrl+2 است.

مقدار At least یک مقدار حداقل برای فاصله سطرها تعیین می‌کند و بسته به بزرگ و کوچک شدن فونتها فاصله سطرها برابر single می‌شود ولی اگر این مقدار از مقدار At least کمتر شود، فاصله سطرها برابر مقدار تعیین شده در At least خواهد شد.

مقدار Exactly بدون توجه به سایز فونت، فاصله سطرها را دقیقاً برابر مقدار تعیین شده قرار می‌دهد. بنابراین ممکن است قسمتی از متنهای با فونت‌های بزرگ حذف شوند.

بهترین گزینه برای تعیین فاصله سطرها Multiple است. اگر مقدار Multiple را برابر یک قرار دهید، فاصله سطرها single ، اگر آن را برابر 5/1 قرار دهید فاصله سطرها برابر 1.5 lines و اگر آن را برابر 2 قرار دهید فاصله سطرها برابر double خواهد شد. اما خوبی این گزینه این است که شما می‌توانید رنج وسیعی از اعداد را قرار دهید، مثلاً 1.7 یا 2.3 . واحد این عدد pt یا همان point است که واحدی مخصوص نرم‌افزارهاست.

در صورت روشن کردن تیک مربوط به گزینه Don't add space between paragraphs of the same style همانطور که از نامش پیداست، فاصله‌ای که در قسمت After و Before تعیین شده است را بین پاراگرافهای هم استایل ایجاد نمی‌کند.

در ورد این امکان وجود ندارد که مستقیماً بتوانید فاصله سطرها را برابر یک سانتیمتر قرار دهید، ولی اگر می‌خواهید این کار را انجام دهید، تنظیم فاصله سطرها روی  Exactly 28 pt فاصله‌ها را برابر یک سانتیمتر قرار می‌دهد که این روش توصیه نمی‌شود. به جای آن، یک صفحه کامل تایپ کنید و فاصله سطرها را روی multiple تنظیم کنید و عدد مربوط به آن را اینقدر تغییر دهید تا مثلاً 20 سطر در 20 سانتیمتر قرار گیرند. این را هم در نظر داشته باشید که با کوچک و بزرگ کردن سایز قلم، فاصله سطرها و در نتیجه تعداد سطرها در یک صفحه تغییر می‌کند.سؤالات و مشکلات خود را درباره نرم‌افزار Word می‌توانید در قسمت نظرات و ترجیحاً در پست مرتبط مطرح نمایید تا در اسرع وقت پاسخ داده شود.
به سوالات مطرح شده در ایمیل یا به صورت نظر خصوصی پاسخ داده نمی شود.
با دادن رأی، ما را در ادامه این راه و هر چه پربارتر کردن این وبلاگ یاری نمائید.